decor

Удосконалення чи руйнування інституту угод про визнання винуватості?

Link copied

14.06.2024 зареєстровано Проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо підвищення ефективності укладення угод про визнання винуватості за № 11340.

Як слідує з пояснювальної записки метою прийняття проєкту Закону є вдосконалення національного законодавства в частині положень, які визначають укладення угод про визнання винуватості у кримінальних провадженнях щодо корупційних та пов’язаних з корупцією кримінальних правопорушень. Як стверджує ініціатор законопроєкту прийняття Закону покликане покращити якість та збільшити кількість застосування інституту угод у кримінальному провадженні на практиці.

Але чи справді запропонована редакція законопроєкту збільшить кількість застосування інституту угод у корупційних справах?

Як свідчить практика Вищого антикорупційного суду, що здійснює правосуддя у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень, в більшості випадків укладаючи угоду про визнання винуватості обвинувачений на підставі ст. 75 Кримінального кодексу України звільняється від відбування покарання з випробувальним терміном в межах 1-3 років, відшкодовує заподіяну кримінальним правопорушенням шкоду та перераховує певну суму коштів на спецрахунок Збройних Сил України. 

Натомість, запропонований законопроєкт від 14.06.2024 надає суду можливість призначити додаткове покарання у вигляді штрафу в розмірі від 204 тис. грн. до 204 млн. грн. та можливість застосування покарання у вигляді конфіскації майна, навіть у випадках коли такі покарання не передбачено в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини Кримінального кодексу України.

Запропонованим законопроєктом від 14.06.2024 також вводяться і обмеження щодо можливості звільнення від відбування покарання з випробувальним терміном. Так законопроєктом передбачається, що у кримінальних провадженнях щодо корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов’язаних з корупцією, суд приймає рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням у випадку затвердження угоди про визнання винуватості, якщо сторонами угоди узгоджено звільнення від відбування покарання у виді позбавлення волі на строк не більше восьми років або іншого більш м’якого покарання, а також узгоджено звільнення від відбування покарання з випробуванням. При цьому, у випадку, якщо сторонами узгоджено покарання у виді позбавлення волі нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (частини статті) Особливої частини Кримінального кодексу України,  особа не може бути звільнена від відбування такого покарання з випробуванням на підставі статті 75 цього Кодексу.

Тривалість іспитового строку також змінюється в сторону збільшення: від двох років до шести років.

Таким чином, питання чи дійсно запропонований законопроєкт № 11340 спрямований на підвищення ефективності укладення угод про визнання винуватості у корупційних кримінальних провадженнях є дискусійним.

Необхідна консультація?

ЗВʼЯЗАТИСЬ З НАМИ
decor

Контакти

  • Номер телефону:

    380 (67) 223-01-05

  • Адреса:

    Вознесенський узвіз, 10А, офіс 306





    Узвіз Вознесенський 10А, офіс 306
    Київ, 04053
    Україна